نایلون استرچ و مقدمه ای در مورد آن

مقدمه

کلمه “استرچ” به معنای کشیدن، کشاندن، یا کشیدن تا حد ممکن است. این واژه در صنعت نایلون به عنوان بخشی از عبارت “نایلون استرچ” استفاده می‌شود که به نوعی نایلونی اشاره دارد که می‌تواند به طور قابل توجهی کشیده شود بدون اینکه پارگی یا شکستگی داشته باشد. این ویژگی اصلی از این نوع نایلون، که معمولاً در فیلم‌ها یا لایه‌های نازک استفاده می‌شود، به آن امکان می‌دهد تا به آسانی به اشیاء و اجسام مختلف متناسب شود، بدون اینکه از شکنندگی یا پارگی رنج ببرد. این ویژگی برای بسته بندی و انتقال اجسامی که نیاز به پوشش یا بسته بندی محکم و همچنین انعطاف پذیری دارند بسیار مفید است.

چرا در بسته بندی از نایلون استرچ استفاده کنیم

استفاده از نایلون استرچ در بسته‌بندی دارای چندین مزیت است:

 1. حفاظت از محصولات: نایلون استرچ به عنوان یک لایه حفاظتی کارآمد عمل می‌کند و از محصولات در برابر گرد و غبار، رطوبت، آسیب‌های مکانیکی و حمل و نقل ایمن می‌کند.

 2. بهبود استحکام بسته‌بندی: با تأمین استحکام بسته‌بندی، نایلون استرچ محصولات را در برابر شکستن، پارگی یا سایر آسیب‌های ممکن در طول حمل و نقل محافظت می‌کند.

 3. انعطاف‌پذیری: نایلون استرچ انعطاف‌پذیری بالایی دارد که به آن امکان می‌دهد تا به اشیاء با اشکال و اندازه‌های مختلف برآید و آن‌ها را به طور محکم بپوشاند.

 4. صرفه‌جویی در هزینه: استفاده از نایلون استرچ نسبت به روش‌های بسته‌بندی سنتی، مانند جعبه‌های کارتنی و بسته‌بندی‌های پلاستیکی، معمولاً هزینه کمتری دارد.

با این همه مزایا، استفاده از نایلون استرچ می‌تواند بسته‌بندی را بهبود بخشد و اطمینان حاصل کند که محصولات به ایمنی و سلامتی مقصد خود می‌رسند.

انواع دسته بندی نایلون استرچ

معیار برای دسته بندی در نایلون استرچ به سه دسته اصلی تقسیم میشود: 
 1. جنس استرچ: استرچ ها در دنیای نایلون از نظر مواد اولیه به دو دسته اصلی تقسیم میشوند: استرچ  پلی اتیلن  و استرچ پی وی سی

عرض استرچ: در ابتدای تولید این محصول در طاقه دومتری تولید و نسبت به تقاضای بازار به ابعاد متنوع تقسیم میشود. اگربخواهیم به دو دسته کلی تقسیم بندی کنیم که بیشترین مصرف رو دارند میتوان به دو دسته نایلون استرچ ۵۰ سانتی و نایلون استرچ مشتی تقسیم بندی نمود.

 1. ضخامت نایلون استرچ: نایلون استرچ معمولا در دو ضخامت اصلی که بیشترین استفاده رو در بازا دارا هستند، تولید میشود : نایلون استرچ ۲۳ میکرون و نایلون استرچ ۱۲ میکرون

نام گذاری نایلون استرچ به نام های رایج

حال که با انواع دسته بندی نایلون استرچ آشنا شدیم نوبت آن میرسد که با نام های اختصاری که این محصولات به خرید فروش میرسند اشاره کنیم، این محصول با توجه به نوع کاربردش در صنعت های متنوع بسته بندی به نام های گوناگونی در بازار داد و ستد میشوند که میتوان از آنها طبق لیست زیر نام برد:

 • استرچ پالت پیچ: این محصول که همانطور گه از نامش مشخص است برای پیچیدن محصول بر روی پالت استفاده میشود، مشخصات فنی این محصول که از مواد درجه یک پلی اتیلن تولید میشود، میتوان به ضخامت ۲۳ میکرون در وزن های ۱۰، ۵ و ۲٫۵ کیلو نام برد.
 • استرچ مشتی: این محصول هم از مواد درجه یک پلی اتیلن تهیه میشود و با ضخامت ۲۳ میکرون در عرض های ۱۰، ۱۵ و ۲۰ سانتی تولید و به بازار عرضه میشوند. نایلون استرچ مشتی معمولا برای محصولاتی که طول زیادی دارند و برای بسته بندی دورانی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • استرچ مبلی: این محصولی هم از نظر ضخامت هم از نظر عرض با استرچ پالت پیچ متفاوت هستش. مشخصات فنی استرچ مبلی ضخانت ۱۲ میکرونی داره و در عرض ۳۸ سانت به بازار عرضه میشه که به سلفون مبلی هم معروفه  

استرچ پالت بند، استرچ پالت پیچ، استرچ پالت و اسامی از این قبیل به نایلون هایی با ضخامت بین ۱۸ الی ۲۳ میکرون اطلاق میشود که شاخصه اصلی آن حالت کشسانی بودن آن است.

در واقع ماهیت استرچ پالت پیچ ها حالت کشسانی آن است که باعث چسبندگی بیشتر شده و محصول درون خود را از ورود هر گونه گرد و غبار و رطوبت های احتمالی مصون نگه میدارد.

استرچ پالت پیج به دلیل ضخامت خیلی کم میبایست فقط و فقط از مواد درجه یک تولید شود، در غیر این صورت در زمان کشش قطعا از هم گسیخته خواهد شد.

توضیحات تکمیلی در مورد نایلون استرچ پالت بند

استرچ پالت بند (Stretch pallet strap) نوعی نایلون نازک، شفاف است با جنسی لطیف و کشسانی بالا که کاربرد بسیار بالایی در بسته بندی دارد.

تصور کنید شما محصول خود را تولید و آن را در بسته بندی مناسب قرار داده اید. زمان حمل کالا، طوفان گرد و غبار یا باران رخ دهد! چه اتفاقی برای محصولی که شما به زحمت زیاد و با هزینه تولید کرده اید رخ میدهد؟ بسته به نوع محصول و نوع بسته بندی قطعا زحمات شما به هدر خواهد رفت و محصولتان کثیف و گرد و غباری به دست مصرف کننده خواهد رسید.

اینجاست که استرچ پالت بند به کمک شما می آید. 

یکی ازبسته بندی های رایج وآسان وارزان قیمت والبته کاربردی استفاده از نایلون استرچ هستش.

 به این روکش های پلاستیکی شفاف که خاصیت کشسانی داره ومانع نفوذ گردوغبار وسایر آلودگی ها به داخل محصول بسته بندی می شه، نایلون استرچ گفته می شه.

به دلیل اینکه بیشترین استفادش در بسته بندی پالت است، به استرچ پالت بند یا استرچ پالت پیچ معروف شده.

قبل از اینکه بخوام در مورد استرچ بیشتر صحبت کنم اینو بگم که استرچ پالت بند به نام های متفاوتی در بازار عرضه میشه که برخی از اونها عبارتند از :

 • استرچ پلی اتیلن
 • فیلم استرچ
 • نایلون کشسانی
 • استرچ پالت پیچ
 • سلفون صنعتی

و شایدهم نام های دیگه که بنابه نوع استفاده درصنوف متعددمیتونه متفاوت باشه که نام صحیح وفنی اون فیلم استرچ پلی اتیلن هستش، که حالافیلم استرچ به چه معنا هست رو در طول مقاله بهش می پردازیم.

انواع فیلم استرچ از نظر ساختاری

فیلم استرچ یا همون استرچ پالت بند ها از  نظر ساختاری به دو دسته  کلی تقسیم میشه:

 1. فیلم استرچ پلی اتیلن 
 2. فیلم استرچ پی وی سی

این دومحصول هردو درمصرف بسته بندی کاربردی هستند، یکی ازمهم ترین تفاوتشون موادتشکیل دهنده ی اونهاست که الان به اختصاربراتون شرح میدم:

فیلم استرچ پلی اتیلن

موادتشکیل دهنده ی این محصول همان طوری که ازاسمش مشخصه ازپلی اتیلن هستش که باافزودنی های دیگه ترکیب و حالت کشسانی به خودش میگیره، این محصول رو نمیشه برای محصولات خوراکی استفاده کردوصرفا برای بسته بندی محصولات غیرخوراکی مورداستفاده قرارمیگیره. 

از مشخصه های دیگه اون مات بودنش هست، یعنی حالت شفاف وشیشه ای نداره.

نکته خیلی مهمی که نسبت به استرچ پی وی سی میشه بهش اشاره کرد، قیمت خیلی مناسب تر استرچ پالت بند هستش.

فیلم استرچ پی وی سی

این محصول هم از اسمش مشخصه که موادتشکیل دهندش از pvc هستش ومیتوان درصورت بهداشتی تولیدکردنش درصنعت خوراکی هم ازش استفاده کرد. مشخصه ظاهریش شیشه ای بودنه این محصول هستش.

 درمورد نحوه ی ساختارومشخصات ظاهری این دومحصول درمقاله ی دیگه ای بهش می پردازیم.

فیلم استرچ پلی اتیلن

انواع فیلم استرچ پلی اتیلن

استرچ ها باتوجه به کاربردهایی که درصنعت بسته بندی دارن به ضخامت هاوابعادمختلف تولیدوروانه بازارمیشن که مواردی ازاونها عبارتند از :

 • استرچ پالت بند

 • استرچ مبلی

 • استرچ مشتی

استرچ پالت بندها چون اغلب در صنعت تولیدوکارخانجات بزرگ که محصولات خودشون رو روی پالت برای بسته بندی وجابجایی قرارمیدن واون روبادستگاه های پالت پیچ بسته بندی میکنن، استفاده میشه، به این نام معروفه.

دراین نوع بسته بندی دستگاه ها اینکار رو انجام میدن و دقت بیشتری دارن، میبایست ازعملیات کشسانی بیشتری لازمه که استفاده بشه، که اگر این عملیات کشسانی به درستی انجام بشه از ورودرطوبت وگردوغبار به خوبی جلوگیری میکنه.

معمولاضخامت محصولاتی که درصنعت بسته بندی به صورت اتومات ونیمه اتومات انجام میشه بیشتره وازکیفیت کشسانی بهتری هم برخورداره.

مشخصات معمول این محصول ارتفاع ۵۰ سانتیمتروضخامت ۲۳ میکرون هستش.

استرچ مبلی درصنعت مبل سازی وفروشگاه های مبلی بسیارمورد توجه قرار گرفته دلیل عمده استفاده ازاین محصول برای بسته بندی مبل چسبندگی بالای اون به خاطر ضخامت کمتری که داره و سبک بودن اون هستش. 

ضخامت این مححصول ۱۰ میکرون هستش و ارتفاع آن معمولا ۳۷ سانتی متره.

استرچ مشتی هم همانطور که ازنامش مشخصه درابعادی تولیدمیشه که درمشت به راحتی جای میگیره ودر بسته بندی هایی که محصول طول بیشتری داره ومی بایست ازحالت دورانی ازآن استفاده بشه مورداستفاده قرارمیگیره.

 

استرچ پالت بند

مزیت های استرچ

تولیدکننده استرچ پالت بندبه دلیل داشتن مزیت های زیاداین محصول راواردخط تولیدخودکرده اندو باتولیداسترچ پالت بند، مردم ازفوایدخوب آن بهره مندشدند.

این فواید و مزیت ها عبارت اند از :

 1. استرچ ها بسیارشفاف هستندوبعداز بسته بندی کامل محصول، بدون بازکردن پلمپ محصول، می توان آن رابه آسانی مشاهده کرد.
 2. وزن بسته بندی بااسترچ پالت بندنسبت به سایرمواردمانند کارتن و… سبک تراست ودارای قابلیت حمل ونقل راحت تری می باشد.
 3. بسته بندی کالا ها بااستفاده ازاسترچ پالت بندباعث می شودکه هیچ خط وخراشی تازمان تحویل به مشتری برروی کالانیفتدومشتری کالا رابدون خراش تحویل بگیرد.
 4. دارای قابلیت کشسانی است وکالای داخل پوشش آن، ازهرنوع آلودگی حفظ خواهدشدزیرااسترچ هامانع نفوذگردوغباروآلودگی به سطح محصول می شوند.
 5. سرعت بسته بندی محصول تاحدزیادی افزایش پیدامی کند.
 6. ازآن جایی که استرچ پالت فقط به دورمحصول کاورمی شود، حجم اضافه ای ازخودبرخلاف کارتن، نداردبنابراین می توان گفت که حجم کم تری راهنگام حمل ونقل اشغال می کندودر نتیجه هزینه حمل ونقل کاهش پیدامی کند.
 7. مانع ورودرطوبت، آب، بخاربه محصول بسته بندی شده می شود.
 8. قیمت کمی داردوباعث کاهش هزینه های بسته بندی می شود.
 9. تولید کننده استرچ پالت بند، محصولات خودراطوری طراحی کرده است که قابل بازیافت هستندوبه چرخه طبیعت کمک بزرگی می کنند.
 10. انرژی کم تری صرف بسته بندی می شود

در کدوم صنعت ها مورد استفاده قرار میگیره؟

تولیدکننده استرچ پالت بند، محصولی راوارد بازار کرده که به خاطرویژگی ها و مزیت های فوق العاده آن، کاربردگسترده ای درصنایع مختلف داردکه درادامه ازآن هانام برده خواهدشد.

 1. بسته بندی انواع موادغذایی
 2. بسته بندی انواع مواد آشامیدنی مانندآب معدنی ونوشابه ها
 3. بسته بندی انواع لوازم صنعتی مانندرول های کاغذ دیواری ولمینیت، لوازم وقطعات یدکی خودرو، تحهیزات کامپیوتر، لوازم جانبی تلفن همراه و…
 4. بسته بندی انواع لوازم خانگی مانندمبلمان، توپ های پارچه، قاب های چوبی، اسباب بازی و …
 5. بسته بندی انواع مواد دارویی
 6. بسته بندی انواع مواد بهداشتی
 7. بسته بندی انواع لوازم ساختمان سازی مانند لوله و شلنگ، ورقه های آلیمینیومی، ورقه های خشک پی وی سی، صفحه های گالوانیزه و…

و به طور کلی این صنایع برای بسته بندی محصولات و کالا های خود از فیلم استرچ استفاده می کنند:

 • صنایع موادغذایی
 • صنایع مواددارویی وبهداشتی
 • صنایع تولیدلوازم بسته بندی
 • صنایع لوازم خانگی
 • صنایع تجهیزات کامپیوتر
 • صنایع ساختمان سازی

مشخصاتی که می بایست زمان سفارش فیلم استرچ به تولید کننده اعلام شود

 1. عرض استرچ پالت بند
 2. میزان ضخامت
 3. میزان چسبانندگی
 4. میزان کشسانی
 5. میزان مقاومت و استحکام
 6. رنگ بندی های استرچ پالت بند

چه مواردی باعث محبوبیت فیلم استرچ ها شده است

تولیدکننده استرچ پالت بندبرای راحتی مردم، محصولی راتولید کرده که دارای ویژگی های منحصربه فردی می باشند.

  1. دارای کشش مناسب است وبااستفاده ازآن راحت ترمی توانیم، محصولی رابسته بندی کنیم.
  2. دارای چسبندگی خوبی می باشدتا به محصولی که بسته بندی می شودخوب ثابت شودومحصولات داخل آن هابه هیچ وجه تکان نخورد.
  3. شفاف است به طوری که پس ازبسته بندی، محصول رابدون برداشتن پوشش بسته بندی آن، می توان مشاهده کرد.
  4. یکی دیگرازویژگی های خاص استرچ پالت بند، این است که این محصول دربرابر تابش اشعه یووی خورشیدمقاوم است.
  5. دربرابرسوراخ وپاره شدن بااندکی کشش مقاوم است.
  6. طول آن مناسب است وپیچش آن به دوررول، منظم می باشد.
  7. دربرابرگرما مقاوم است ودچار تغییرحالت نمی شود.
  8. ضدالکتریسته ساکن است.

مواد اولیه استرچ پالت بند از چیست ؟

تولیدکننده استرچ پالت بنددرساختارآن، ازمواد اولیه خاص ومخصوصی استفاده کرده است که درساختارهرنایلونی ازآن استفاده نمی شود.

دلیل خاص بودن مواداولیه استرچ پالت بنداین است که هرچقدرمواداولیه آن خوب باشد، این محصول ازقابلیت کشسانی وکیفیت بیشتری برخور دارخواهدبودو همچنین عمرآن نیزطولانی ترخواهدبود.

البته اگربه طورکلی بخواهیم بگوییم استرچ پالت بندازپلی اتیلن هایی باسبک EP , PP,LLD  تولیدمی شوند..

فیلم استرچ پلی اتیلن

انواع روش های استرچ پالت بند

 1. روش استرچ پالت بنددستی : این روش توسط نیروی انسانی درکارگاه های کوچک صورت می گیردوبه نیروی انسانی زیادی نیازداردوبه تعدادزیادبرای کارخانه ها جواب نمی دهدوبرای بسته بندی های جزئی ازاین روش استفاده می شود.
 2. روش استرچ پالت بند بادستگاه : دراین روش سرعت بسته بندی افزایش پیدامی کندوبسته بندی باماشین های مخصوص انجام می شودوبه نیروی انسانی کم تری نیازاست وبه تعدادهای زیادجواب می دهد.

قیمت فیلم استرچ

قیمت استرچ پالت بندازنوع فیلم، برحسب وزنش محاسبه می شودوبه صورت کیلویی قیمت گذاری می شودوبه فروش می رسدوقیمت استرچ مبلی ازنوع رولی، بر حسب متراژ، عرض، میزان ضخامت قیمت گذاری می شود.

کارخانه تولید کننده استرچ پالت بند

نایلو پلاست تولید کننده استرچ پالت بند همواره در تلاش برای رفع نیاز مردم و راحتی آن ها است و کیفیت را همیشه در الویت خود قرار داده است و برخی از آن ها، موفق به صادرات محصولات خود به خارج از کشور شده اند.

نحوه خرید فیلم استرچ از مجموعه نایلو پاست

جهت خریداسترچ پالت بندازنایلوپلاست، تولیدکننده استرچ پالت بندبه طور مستقیم، بایدبه صورت عمده خریدکنید(حداقل خرید ۳۰۰ کیلوگرم) واگر قصدخریدعمده را نداشتید، می توانیدبه فروشگاه های عرضه کننده استرچ پالت بندمراجعه کنید.

 

جمع بندی

نایلوپلاست، تولیدکننده استرچ پالت بندباتولیدروکش و پوشش های شفاف، پلاستیکی ودارای قابلیت کشسانی وچسباندگی، توانسته پر کاربردترین وسیله بسته بندی در چند سال اخیرراتولیدکند.

نکته مهم که بایدبدانیداین است که استرچ های غذایی که دراغلب خانه هابه صورت رولی وجودداردبا استرچ پالت بند متفاوت است در واقع استرچ غذایی همانطور که از نامش پیدا است برای بسته بندی غذا ها و خوراکی ها به کار برده می شود ولی استرچ پالت بند برای بسته بندی کالای غیر خوراکی در صنایع مختلف استفاده می شود.

و به صورت کلی قیمت استرچ پالت بند، به عواملی مانند میزان ضخامت، مقاومت، کیفیت، چسباندگی، کشسانی، میزان شفافیت، وزن، رنگ، سفارش دادن محصول، میزان زیبایی و … بستگی دارد.

و استرچ پالت بند با دو روش دستگاهی و دستی انجام می شود که روش دستی برای بسته بندی های جزئی و تعداد کم در کارگاه های کوچک صورت می گیرد و در روش دستگاهی نیز، با ماشین آلات به تعداد های بالا، محصولات بسته بندی می شوند.

نایلو پلاست تولید کننده انواع نایلون های صنعتی

نایلو پلاست حدود ۱۵ سال است که در زمینه تولید نایلون های صنعتی حضور مستمر داردو همواره تلاش کردیم علاوه بر کیفیت بالای محصول تولیدی، در بازار رقابتی نازل ترین قیمت را برای محصولات خود در نظر بگیریم، لذا با توجه به نوع قیمت گذاری و رقابت در بازار فروش آخرین نفر از ما استعلام قیمت کنید و قیمت خود را اعلام کنید درباره ما

قصد دیدن ویدئوهای بیشتری از ما داری ؟