مطالبی که در این بخش به آنها پرداخته ایم

مقدمه

“نایلون” گونه‌ای پلیمر ترکیبی و پلی آمید است که نخستین بار در ۲۸ فوریه ۱۹۳۵ توسط والاس کاروترز در مرکز پژوهش دوپونت ساخته شد. نایلون یکی از پرکاربردترین پلیمرها در عصر حاضراست.

نایلون‌ها یکی از متداول‌ترین پلیمرهایی هستند که به عنوان الیاف به کاربرده میشوند. این مواد از لباس پوششی برای انسان تا بخشی از مواد خوراکی را در بر گرفته است. امروزه نایلون از اهمیت بسیاری برخوردار است. کافیست یه نگاهی به دور و بر خود کنیم، نقش پررنگ نایلون و پلاستیک را به خوبی قابل درک است.

در این مقاله اطلاعات کافی را در مورد پلیمر و نایلون ارائه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

مخترع "نایلون" آقای دکتر والاس کاروترز

مخترع نایلون

دکتر “والاس کاروترز” در تاریخ ۲۷ آوریل سال ۱۸۹۶ میلادی دیده به جهان گشود. آقای والاس از ابتدا به آزمایش‌ و ساخت وسایل علاقه ی بسزایی داشت. بعد از دوره دبیرستان بر خلاف میل باطنی خود به تحصیل در رشته حسابداری پرداخت.

سال ۱۹۱۵ وارد کالج به نام تارکیو در میسوری شد،در رشته ادبیات انگلیسی شروع به تحصیل نمود، با توجه به علاقه ای که به شیمی داشت تغییر رشته داد و در سال ۱۹۲۰ مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه اخذ نمود.کارشناسی ارشد خود را در رشته شیمی در دانشگاه ایلینویز سپری کرد.

بعد از دوره فوق لیسانس چند سال به تحقیق در خصوص ماده فنیل ایزوسیانات پرداخت و در نهایت زیر نظر راجر آدامز دوره دکترای خود را آغاز کرد ودر همان دانشگاه مدرک دکترای خود را دریافت نمود.

ایشان بعد از هفت سال تدریس و تحقیق در دانشگاه تصمیم به ترک محیط دانشگاهی را گرفت و پیشنهاد کار با شرکت DuPont را پذیرفت و مشغول به کار شد.

دکتر کاروترز به بیماری افسردگی دچار بود و روز به روز این بیماری تشدید میشد. در دوران کار در شرکت دوپونت چند بار در بیمارستان بیماران روانی بستری شد. مهمترین دستاورد علمی دکتر کاروترز در همین دوران صورت گرفت،با وجود شدت بیماری افسردگی توانست در سال ۱۹۳۵میلادی نایلون را اختراع کند.

این ماده نوعی پلیمر ترکیبی و پلی آمید است که از پرکاربردترین ماده ها به حساب می آید. نایلون یکی از موفق‌ترین اختراعات علمی به محسوب میشود، که دنیای امروزی را به نوعی تسخیر کرده است.

این دانشمند تاثیر گذار در صنعت نایلون در اوج افسردگی، در شب ۲۸ آوریل، ۱۹۳۷ در هتل فیلادلفیا با سیانور خودکشی کرد و دیده از جهان بر بست.

واکنش شیمیایی پلی اتیلن در تولید نایلون

نمایش ویدیو درباره ساختار مولکولی نایلون-نایلو پلاست

نایلون را به خاطر گروه‌های آمیدی موجود در زنجیر اصلی، پلی­ آمید نیز می‌نامند. گروه‌های آمیدی کاملا قطبی هستند و می‌توانند با یکدیگر پیوند هیدروژنی تشکیل دهند. و از آنجایی که زنجیر اصلی نایلون بسیار متقارن است، نایلون‌ها اغلب شفاف هستند.

مواد اولیه تولید نایلون

نایلون مواد دمشی است که از پلی اتیلن تشکیل میشود. عنصرهای کربن، هیدورژن، نیتروژن و اکسیژن از پایه های سازنده نایلون محسوب میشوند، که با در کنار هم قرار گرفتن این عناصر خاصیت انعطاف‌پذیری زیادی را برای نایلون‌ها به وجود آورده است.

نایلون‌ از  پلیمرهایی که دارای ساختاری پلی‌آمیدی هستند، تشکیل می‌شود.این محصول در درجه‌های  ۶ و ۶.۶ که بیشترین میزان کاربرد در بازار و صنایع مختلف دارند، تولید میشود.نایلون ها معمولا به دسته های ذیل تقسیم بندی میشوند که بخش از آنها را نام میبریم :

  • نایلون کشاورزی
  • نایلون صنعتی
  • نایلون حبابدار
  • نایلون شیرینک
  • نایلون استرچ
  • نایلون بهداشتی
  • ….

اولین محصول تولید شده از "نایلون"

اولین محصول تولید شده توسط نایلون

اولین کاربرد تجاری از نایلون در ساختن جوراب زنانه (۱۹۴۰) بازمی‌گردد. این محصول اولین پلیمر ترکیبی در عرصه تجاری به شمار می‌آید. یکی از دلایلی که کاربردش را گسترش داد کمبود ابریشم در جنگ جهانی دوم بود. ازاین ماده به عنوان جایگزین ابریشم استفاده میشد، این محصول با توجه به ساختاری که داشت افکار دانشمندان را به خود برانگیخت و با توجه به کمبود ابریشم و زمان بردن پروسه تولید آن، در ساخت ادوات نظامی همچون پوشش های سربازان، چتر و امثال اینها مورد استفاده قرار گرفت.

حجم مصرف نایلون از سال ۱۹۴۰ تا سال ۲۰۱۵

نمودار مصرف نایلون در جهان

بشر تا سال ۲۰۱۵، ۷٫۸ میلیارد تن پلاستیک تولید و مصرف کرده است. که از این مقدار، درصد بسیار ناچیزی بازیافت و به چرخه مصرف بازگردانده شده است.

میزان تولید پلاستیک در جهان در سال ۲۰۱۵،حدود ۳۸۱ میلیون تن در سال بوده است.با توجه به این اعداد در نموداربالا، می‌توان نرخ تولید پلاستیک را از سال ۱۹۵۰ تا سال ۲۰۱۵ مشاهده کرد.